شرکت تهران الکتریک (سهامی خاص) به شماره ثبت 12680 در سال 1347 خورشیدی در تهران تأسیس شد. این شرکت تا سال 1358 بخش عمده‌ای از فعالیت‌های وارداتی تجاری خود را در زمینه کالاهای برقی و اداری انجام می‌داد.

 تهران الکتریک در بدو تاسیس حدود 16  نمایندگی شرکت بزرگ و معتبر بین‌المللی شامل جنرال الکتریک آمریکا، توشیبای ژاپن، آکائی و سان سوئی ژاپن، سیکوی ژاپن، کندی ایتالیا، الیوتی ایتالیا و دووال آلمان برای واردات گرامافون را در اختیار داشت.

تهران الکتریک فعالیت خود را ابتدا با واردات تجهیزات کمپانی Toshiba آغاز و سپس نسبت به تولید آن اقدام نمود که به موازات آن نیز خط تولید کمپانی Candy  را فعال و در مقطعی نیز تجهیزات پزشکی کمپانی های SIMENS , GE از طریق شرکت تهران الکتریک وارد ایران گردید .

 سرمایه اولیه این شرکت 150 میلیون ریال بود و در اواسط دهه 50 سرمایه آن به 900 میلیون ریال افزایش یافت. پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی مالکیت این شرکت بنا به حکم دادگاه انقلاب اسلامی تهران به شماره 4770 به سازمان اقتصادی کوثر (بنیاد شهید و امور ایثارگران) واگذار شد .

شرکت تهران الکتریک فعالیت رسمی خود را در زمینه تجهیزات پزشکی از سال 1354 آغاز نمود و سیستم های تصویر برداری و تجهیزات پزشکی را برای اولین بار وارد ایران نمود و سیستم های تصویر برداری با برند Toshiba، Comed، Listem،  Mindray Medison  و طی سالهای اخیر  تجهیزات پزشکی Elmed،Brunswick ،Welld  را برای اولین بار وارد ایران نمود. شرکت تهران الکتریک هم اکنون دارای نمایندگی انحصاریSomethy فرانسه (وانهای هیدروتراپی) و Daesung کره جنوبی (پروسسور فیلم رادیولوژی)  می باشد. این شرکت به عنوان یک برند تجاری معتبر و خوشنام در بازار تجهیزات پزشکی ایران معرفی شد و امروزه اکثر  پزشکان رادیولوژیست دارای سابقه از تهران الکتریک به عنوان تامین کننده سیستم های تصویربرداری یاد می کنند. 

شرکت تهران الکتریک از سال 1386 مطابق بند 2 تبصره ذیل ماده 55 آئین نامه معاملاتی دانشگاههای علوم پزشکی نسبت به ترک تشریفات مناقصه جهت تجهیز مراکز درمانی اقدام کرده و در این راستا در تامین کالاهای پزشکی مورد نیاز دانشگاههای علوم پزشکی و بیمارستان های خصوصی و دولتی و مراکز توانبخشی بنیاد شهید و امور ایثارگران فعالیت داشته است و در سال 1394 موفق به دریافت مجوز فعالیت شرکت دارویی از کمیسیون قانون تشخیص ( صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک ) اداره نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت گردید و در تلاش است در این زمینه خدمات موثری در  بخش بهداشت و سلامت مردم بویژه خانواده های معزز شهدا و ایثارگران عزیز را ارائه نماید .

همچنین این شرکت با نیم قرن سابقه در زمینه تهیه انواع تجهیزات پزشکی ، انجام پروژه های تجهیز بیمارستانی و مشاور در خصوص خدمات جامع تکنولوژی سلامت ، یکی از شرکت های برتر این حوزه است .